Objednať Kontakt

Čo sú to lupiny?

Lupiny sú jednoducho malé kúsky mŕtvej kože, ktoré sa tvoria na pokožke hlavy. Oficiálny lekársky názov pre lupiny je „Pityriasis capitis" a často je sprevádzaný svrbením, začervenaním a podráždením pokožky hlavy. Je prirodzené, že kožné bunky odumierajú a odlupujú sa, takže malé množstvo lupín je normálne a pomerne bežné, ale niektorí ľudia majú nezvyčajne veľké množstvo lupín, čo im spôsobuje mnohé problémy.

Malé lupiny
Lupiny na pleci

Čo spôsobuje lupiny?

Huba Malassezia

Malassezia: Jedná sa o hubu, ktorá je najčastejšou príčinou lupín a nachádza sa prirodzene na povrchu kože takmer všetkých ľudí. Živiny čerpá z mazových žliaz na pokožke hlavy, ktoré jej poskytujú tuky a mastné sekréty. Nie vždy táto huba spôsobuje problémy, no niekedy sa príliš rozrastie. To môže dráždiť pokožku na hlave a spôsobiť rast počtu kožných buniek. Extra kožné bunky odumierajú a odpadávajú. Vďaka oleju z vlasov a vlasovej pokožky sa tieto bunky zhlukujú, čím sa zdajú byť biele, vločkové a viditeľné vo vlasoch alebo na vašom oblečení. Oblasti kože s mnohými mazovými žľazami zahŕňajú pokožku hlavy, tvár a hornú časť tela. Keď sa Malassezia rozrastá príliš rýchlo, prirodzená obnova buniek je narušená a objavujú sa lupiny spolu s podráždením a svrbením. Zatiaľ nie je presne známe, čo spôsobuje nadmerný výskyt malassezie. Vieme však, že sú mnohé faktory, ktoré prispievajú k rozvoju lupín. Napríklad príliš veľa oleja na pokožke hlavy, zmeny v hormónoch, stres, ochorenie, neurologické poruchy, ako je Parkinsonova choroba.

Seboroicka dermatitida

Seboroická dermatitída (podráždená, mastná koža): Tento stav je častou príčinou lupín a vyznačuje sa červenou mastnou pokožkou pokrytou bielymi alebo žltými šupinami, ktoré vyzerajú ako vločky.

Suchá pokožka: Studené, suché zimy sú známe tým, že vyvolávajú lupiny alebo ich zhoršujú. Suchý, studený vzduch často vysušuje pokožku, čo vedie k svrbeniu a odlupovaniu. Lupiny zo suchej kože sú všeobecne menšie a menej mastné ako tie, ktoré sú spôsobené inými príčinami.

Psoriaza

Psoriáza: Táto kožná porucha spôsobuje hromadenie odumretých buniek kože, ktoré tvoria silné, striebristé šupiny.

Nedostatočné umývanie šampónom: Ak si človek pravidelne neumýva vlasy, olej a kožné bunky z vlasovej pokožky sa zmiešavajú, čo môže spôsobiť lupiny.

Kontaktná dermatitída (citlivosť na výrobky): Niektorí ľudia sú citliví na určité vlasové prípravky alebo na farby na vlasy. Tie môžu spôsobiť červenú, svrbivú, šupinatú pokožku hlavy. Časté šampónovanie, alebo používanie mnohých výrobkov na úpravu vlasov, môže dráždiť pokožku hlavy a spôsobovať lupiny.

Ďalšie príčiny: Môže ísť o alergie na potraviny, nadmerné potenie, používanie alkalických mydiel a kvasinkových infekcií. Dokonca aj sezóna roka môže prispieť k problému. Príznaky lupín môžu byť tiež zhoršené vystavením UV žiareniu, vlasovým farbivám a prašnému prostrediu.

Čo sú v skutočnosti tie malé vločky?

Väčšie lupiny

Malé biele kúsky, ktoré vyzerajú ako vločky, a ktoré sa objavujú vo vlasoch a padajú na vaše oblečenie, sú vlastne zhluky mŕtvych buniek pokožky. U každého človeka sa postupne odlupujú odumreté kožné bunky z pokožky hlavy, avšak rôzne faktory môžu urýchliť obvyklú dobu uvoľňovania odumretej kože. V zdravej pokožke hlavy sa nové kožné bunky neustále vytvárajú na najnižšej úrovni kože a pohybujú sa smerom k vonkajšiemu povrchu. Keď sa dostanú na povrch, kožné bunky odumrú. Pohyb týchto buniek na vonkajšiu vrstvu zvyčajne trvá asi 28 dní. V prípade problémov sa tento proces skráti na 7 až 21 dní. Namiesto vylučovania jednotlivých buniek, ktoré sú prakticky nepoznateľné, sú odumreté kožné bunky pospájané telesnými olejmi vo veľkých vločkách pozostávajúcich zo stoviek alebo tisícok buniek.

Môžu byť lupiny úplne vyliečené?

Neexistuje liek, po ktorom by sa lupiny už nikdy neobjavili. Avšak po umytí vlasov šampónom ako je Selsun Blue, lupiny zmiznú a ak sa šampón pravidelne používa, lupiny sa neobjavia.

Koľko ľudí trpí lupinami?

Hoci každý má na pokožke hlavy mnohé baktérie a huby, ktoré zvyčajne spôsobujú lupiny, iba 1 z 5 ľudí má viditeľné lupiny. Odhaduje sa, že polovica všetkých ľudí bude mať niekedy v živote zjavné lupy.

Ako môžem lupiny odstrániť?

Je veľmi dôležité lupiny nielen umyť, ale hlavne odstrániť zdroj, ktorý dráždi pokožku hlavy a spôsobuje tvorbu malých čiastočiek. Selsun Blue sa zameriava na zdroj lupín, čo je pokožka hlavy a pomáha eliminovať tieto malé čiastočky a svrbenie.

Môžu lupiny zmiznúť, keď budem starší?

Ako starneme, naše telo produkuje menej oleja v koži a v pokožke hlavy. Z tohto dôvodu má s pribúdajúcim vekom mnoho ľudí menej lupín.

U koho sa najčastejšie objavujú lupiny?

Najviac sa vyskytujú u mladých ľudí okolo 20 rokov. Muži ich majú častejšie ako ženy.